HIZLI ARAMA
0224 271 88 29

+90 224 271 88 29

SOSYAL MEDYA}

PASLANMAZ ÇELİK BACA SİSTEMLERİ

Isıtma sisteminin en son ama en önemli elemanlarından biri olan bacaların görevleri, yanma sonucu oluşan atık gazların en kısa yoldan bina dışına atılmasını sağlamaktır.  Bu sayede atık gazların solunum veya temas yoluyla insan sağlığını tehdit etmesi ve çevreye zarar vermesi engellenmiş olur.

Baca sisteminin, ısıtma sisteminin “akciğeri” olduğu söylenebilir. Bu nedenle doğru baca seçimi çok önemlidir. Kazan veya brülör seçiminde gösterilen özenin bir fazlasının baca seçiminde gösterilmesi gerekmektedir.

Yanlış baca seçimi sonucu; insanların hayatı tehlikeye girmekte, binada tahribatlar oluşmakta, yakıt sarfiyatı artmakta ve çevre zarar görmektedir. Seçilen bacanın baca çekişi, mümkün olduğu kadar dengeli olmalıdır. Çekiş ne çok kuvvetli, ne de yetersiz olmamalıdır. Çekiş yetersiz olursa, konutun içine kirli havayı geri püskürme tehlikesi vardır. Öte yandan, cihaz ve baca süratle kirlenip tıkanacaktır. Yanma verimsiz (az ısıtma) olacak ve dolayısıyla çevre kirliliğine yol açacaktır. Bu durumda, bakım çok daha fiyatlı, ciddî ve araç-gereçlerin ömür süresi de sınırlı olacaktır. Çekiş çok kuvvetli olursa cihaz, muhtemel bir aşırı ısınmadan (zarar tehlikesi) ve araç-gereçlerin (cihaz ve baca) ömür süresinin azalmasından dolayı aşırı hızlı çalışabilir; böylece enerji tüketimi de büyük oranda artar.

Modern ısıtma teknolojisinde özellikle gaz yakıtlı sistemlerin kullanılmasıyla birlikte ısıtma sistemlerinin atık gaz sıcaklıkları düşmüştür. Baca gazı sıcaklıklarının çiy noktası sıcaklığının (~50-°C) altına düşmesi durumunda yoğuşma meydana gelecek ve korozif bir etki yaratacaktır. Bu etki bacanın çürümesine, hatta paslanmaz çelik olmayan bacalarda yıkılmaya neden olacaktır. Fakat her paslanmaz çelik malzeme, baca imalatı için uygun bir malzeme demek değildir.

Baca imalatı için yüksek sıcaklıkta aside karşı dayanıklı paslanmaz çelik kullanmak gerekmektedir. Bu korozyona karşı dayanabilen paslanmaz çelik bacalar kimyasal bileşiminde en az %2-2.5 Molibden içeren 316 L (1.4404) ve 316 Ti (1.4571) kalite çeliklerdir. Metalürjide paslanmaz çelik, minimum %10,5 krom elementi içeren bir demir-karbon alaşımı olarak tarif edilmektedir. Krom elementi aşağıdaki şekilde de görüldüğü üzere çeliği paslanmaya karşı koruyan temel bileşendir. İsmini bu çeliklerin, diğer çelikler gibi lekelenmemesi, korozyona uğramaması ve paslanmamasından almıştır. Bu malzeme aynı zamanda, alaşım tipi ve kaliteleriyle detaylandırılmamış şekliyle, özellikle havacılık endüstrisinde korozyon dayanımlı çelik olarak da adlandırılır. Günümüzde, ürünün ömrü boyunca uygulandığı zorlu çevre şartlarında problemsiz bir şekilde çalışan birçok farklı ve kolayca ulaşılabilecek kalitelerde ve yüzey özelliklerinde paslanmaz çeliklere ulaşmak çok kolay bir hal almıştır. Günlük yaşantıda dahi her an çatal-bıçaklardan saatlere kadar bu ürünlerin çok geniş bir şekilde kullanıldığı görülmektedir.

Paslanmaz çelik baca sistemleri hafif olmaları sebebiyle montaj kolaylığı da sağlarlar. Ayrıca görüntü olarak da modern mimarideki estetik kaygıları gidermektedirler. Paslanmaz çelik baca sistemlerinin tasarımı en başta ısıtma sistemine ve bina özelliklerine bağlıdır. Paslanmaz Çelik Baca Sistemleri şaftı uygun olan binaların mevcut baca sistemilerinin yenilenmesinde kullanılmaktadır. Tek cidarlı paslanmaz çelik baca sistemleri, mevcut tuğla veya beton bacanın içinden geçirilerek kullanılır. Mevcut tuğla veya beton baca müsait değilse binanın dışında veya içindeki başka bir bölümde çift cidarlı paslanmaz çelik baca sistemi kullanılabilir.

Paslanmaz çelik baca sistemleri

WhatsApp chat