HIZLI ARAMA
0224 271 88 29

+90 224 271 88 29

SOSYAL MEDYA}

Havalandırma Sistemleri

Sıcak ve soğuk kavramları görecelidir ve tanımlanan nesnenin referans nesnesine göre ne kadar ısı içerdiğine göre değerlendirilir. Bu doğrultuda referans noktalarının doğru belirlenmesi enerji ekonomisi için önemli bir rol oynamaktadır. Isı enerjisi, farklı sıcaklıklardaki iki cisim arasında yüksek sıcaklıktaki cisimden alçak sıcaklıktakine doğru iletim ve ışınım yoluyla aktarılır. Cisimlerin sıcaklık farkları ne kadar fazlaysa akış da o kadar fazla olur. Endüstriyel havalandırma sistemleri, işyerindeki kirlenmiş havayı değiştirmek için ısıtılmadan veya ısıtılarak, doğal akım, etkin basınç ya da vantilatör yardımıyla, havanın emilerek dışarıya atılması veya ortama taze hava verilmesi amacıyla kurulan mekanik sistemlerdir.

SIĞINAK HAVALANDIRMA:

Sığınak yönetmeliğine uygun olarak mevcut sığınak havalandırma projelerine göre özel üretim ve montaj yapılması. Sığınak kapasitesine göre özel seçilmiş klima santralleri : Kum – toz filtreli Aktif karbon filtreli Radyoaktif filtreli sistemler kullanılır.

İşyeri(cafe, restaurant vb.) havalandırma sistemleri, havadaki kirletici maddelere işçilerin maruz kalmaması için gerçekleştirilir. Genel olarak, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla duman, toz ve buhar gibi kirler işyerinin kapalı ortamından uzaklaştırılır. Havalandırma, hem doğal yollarla (pencere açmak gibi) hem de mekanik yöntemlerle (fanlar, körükler) kullanılarak yapılabilir.

Endüstriyel sistemler belirli bir hızda ve belirli miktarda havanın taşınarak, istenmeyen kirleticilerin ortadan kaldırılması için dikkatle tasarlanır. Tüm endüstriyel(sanayi tesisleri) havalandırma sistemleri aynı temel ilkelere dayanır. Bununla birlikte her işyeri için, işin türüne ve işyerindeki kirletici oranına göre, ayrı bir sistem tasarımı yapılmalıdır. Endüstriyel havalandırma sistemlerinde, kirli havayı atmak için gerekli kısım, sistemde havayı taşımak için gerekli fanlar, hava filtrasyon cihazları ve havanın hareketini sağlamak için kullanılan fanlardan yer alır.

Sanayi alanında genel havalandırma sistemi ve lokal egzoz havalandırma sistemi olmak üzere 2 tip havalandırma sistemi kullanılır. Genel havalandırma, işin gerçekleştiği binaya büyük miktarda temiz hava sağlar ve kirli havayı dışarı atar. Sistem genellikle duvara, bir odaya ya da binanın çatısına yerleştirilmiş geniş egzoz fanlarını içerir. Genel havalandırma, işyerinde ortaya çıkan kirleticileri, bütün işyerinin havalandırılması yolunu kullanarak kontrol altında tutar. Genel havalandırma kullanımı, işyerinde bir dereceye kadar kirleticileri dağıtabilir fakat bu esnada kirlenme kaynağından uzak kişileri de olumsuz etkileyebilir.

Lokal egzoz havalandırma sistemi, işyeri ortamına kirletici yayılmasına neden olan genel havalandırmanın aksine kaynağın yakınında kirleticiyi yakalayarak hava kirleticilerini kontrol etmek için kullanılır. Toksik kirletici, işçinin nefes alma alanına ulaşmadan önce kontrol altına alındığından lokal sistem çok daha etkili bir yoldur.

Havalandırma sistemleri Bursa kanallar, fanlar ve davlumbazlardan oluşur. Kanallar bir binanın havalandırma sistemi, temiz havanın içeri alınmasını ve kirli havanın dışarı atılmasını sağlayan fanlar, vantilatörler ve binayı ağ şeklinde saran hava kanallarından oluşur.

Kanal sistemleri, içlerinden geçen hava akışına mümkün olduğunca az direnç gösterecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Bir kanal içerisinden geçen hava miktarı, kanal kesit alanına ve içerisinden geçen havanın akış hızına göre değişir.

Fanlar, havalandırma sisteminin yükünü çeken önemli parçalardır. Verimli bir havalandırma için fanlar uygun tip ve boyutta seçilmelidir. Fanlar kaynakta oluşan kirletici maddeleri havalandırma sistemi boyunca taşıyıp dış ortama çıkaracak güçte hava akımını sağlamak zorundadır. İşyerinde kullanılacak doğru fanın seçimi zor ve karmaşık bir iştir. Bu işlem, alanında yetkin bir fan uzmanı tarafından gerçekleştirilmelidir.

Davlumbaz, kirlenmiş havayı hızla içine çeken ve havalandırma sistemine aktaran havalandırma sistemi ünitesidir. Davlumbazların boyutları ve şekilleri kullanılacağı alana göre özel olarak tasarlanmalıdır. Davlumbazın hava hızı oluşan kirletici parçacıkları çekecek güçte olmalıdır ve verimli olarak çalışabilmesi için kirli hava kaynağını saracak şekilde veya çok yakın bir konumda yerleştirilmesi gerekir.

Havalandırma Sistemleri

21.794 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp chat